Artykuły, fun, efektywna nauka, muzyka

Muzyka furtką do języka angielskiego

Faktem jest, że lewa półkula mózgu odpowiada za naukę języka, natomiast prawa półkula za procesy twórczo-artystyczne. Pomimo wspomnianego podziału mózg by prawidłowo funkcjonować musi używać obu półkul. Wtedy jego działania są efektywniejsze, również podczas nauki języka angielskiego.

Wiadomo także, że osiągamy lepsze rezultaty podczas nauki, gdy ta sprawia nam przyjemność. I tu dochodzimy do sedna sprawy czyli do muzyki, która ma za zadanie łagodzić obyczaje i pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Dlaczego by z tego nie skorzystać podczas nauki języka. Dzięki temu mamy szansę przyswajany materiał zapamiętać lepiej, gdyż podczas tak zorganizowanej nauce zaktywizowana zostaje większa liczba synaps w mózgu.

Jednym ze starych sposobów jest słuchanie anglojęzycznych piosenek. Kiedyś ze słuchu spisywałam do swojego notesu teksty, a potem z grubym słownikiem w dłoni rozkminiałam tłumaczenie. Dziś wydaje się to zwyczajną stratą czasu, bo już po paru kliknięciach myszką mamy dostęp do całego tekstu wraz z tłumaczeniem…i po robocie. Tyle tylko, że nic z tego nie zostaje w naszej głowie, bo nasz mózg w ogóle się nie napracował, a dostał gotowca.

Nic straconego. Z duchem czasu przychodzi z pomocą technologia i kochane aplikacje. Wszystkim miłośnikom muzyki, którzy uczą się języka nie tylko angielskiego gorąco polecam aplikację lyricstraining, która jest dostępna za darmo na androida oraz iphona. Ponadto można z niej także korzystać na komputerze otwierając ją w przeglądarce jako normalną stronę internetową.

Jest boska, bo możemy posłuchać naszych ukochanych piosenek w oryginale wraz z tekstem, który pojawia się nam pod spodem wideo. Możemy także, i tu pojawia się zabawa, wybrać opcję game mode (do wyboru jest beinner, intemediate, advanced and expert) i zabawić się w wypełnianie luk w piosence. Apka zatrzymuje piosenkę, jeśli nie zdążyliśmy wpisać słowa. Wtedy możemy posłuchać jeszcze raz lub pominąć i apka sama wpisze odpowiedź. Rewelacja.

Dodatkowo pojawia się odrobina rywalizacji, bo wszystkie nasze wyniki są zapamiętywane i możemy porównać je z innymi użytkownikami z całego świata, z naszego kraju czy tylko w grupie naszych przyjaciół. Pamiętajcie, że wynik zawsze możecie poprawić słuchając piosenki jeszcze raz.

Świetna zabawa. Gorąco polecam i muszę Wam przyznać, że sama się wkręciłam:)

Póki co „Shallow” – can’t get out of my head 🙂

© Katarzyna Piernikarczyk – Trener Języka  Angielskiego