Wiadomo, że osiągamy lepsze rezultaty podczas nauki, gdy ta sprawia nam przyjemność. I tu dochodzimy do sedna sprawy czyli do ...
Czytaj dalej ...Phrasal Verbs, trening, nauka
Jeśli miałeś styczność z angielskim pewnie gdzieś, kiedyś obiło się o Twoje uszy lub oczy hasło phrasal verbs lub kolokwialnie 'frazale’. Umiejscowione są w abstrakcyjnej sferze języka i tak jak przedmioty przedstawione na dołączonym zdjęciu nie bardzo wiadomo jak je dopasować i do czego przykleić. Dużo się o tym gada, przeważnie w kontekście jak bardzo ważne jest by je znać a jak trudno się ich nauczyć. Mogło to skutecznie i dosłownie blokować Cię od ich poznania. Sama dorastałam otoczona takimi hasłami płynącymi od lektorów, nauczycieli, wykładowców i kolegów. To na pewno nie pomaga, a nawet podświadomie blokuje mózg i finalnie Twój trud kończy się fiaskiem. Postaram się tu i teraz wszystko jasno przedstawić i odczarować frazalowy szklany sufit.
CO TO???
Zacznę od wyjaśnienia co kryje się za tajemniczym wyrażeniem. Otóż, Phrasal verbs to czasowniki frazowe czyli słowa opisujące czynność, które składają się z więcej niż jednego wyrazu. Najczęściej składają się z
* czasownika i przyimka (np. look for)
* czasownika i przysłówka (np. get up)
* czasownika i kombinacji przyimka i przysłówka (np. come up with)
Niektóre z czasowników frazowych są łatwe do zrozumienia z kontekstu. Niektóre są na tyle popularne, iż nawet nie zdajesz sobie sprawy że są frazalami i używasz ich instynktownie. Część z fraz jednak to wyrażenia idiomatyczne, które mają specjalne znaczenia, w zależności od tego z jakich czasowników i przysłówków (lub przyimków) są zestawione. Ciężko więc domyślić się znaczenia, jeśli się ich wcześniej nie słyszało i to właśnie przysparza trochę kłopotu, gdy starasz się je zapamiętać. Nie musi jednak tak być. Jeśli już na samym początku potraktujesz je jak zwyczajne wyrazy do zapamiętania i wymażesz z pamięci negatywne nastawienie okaże się, że to wcale nie taka czarna magia. Pamiętaj także, aby towarzyszyły Tobie one od samego początku nauki i były częścią każdych zajęć. Wtedy będziesz traktował je jako coś naturalnego, ot…zwyczajne słowo do nauczenia.
PO CO??
Phrasal verbs są ważną częścią języka angielskiego, gdyż są używane na co dzień przez native speakerów (czyli osoby, dla których język angielski jest językiem ojczystym) oraz osoby, które biegle władają tym językiem. Ponadto pojawia się w filmach oraz języku pisanym czyli artykułach, magazynach, blogach czy książkach. Można powiedzieć, że znajomość tych wyrażeń jest jednym z wyznaczników Twojego zaawansowania językowego. Chcąc nie chcąc, trzeba je znać.
JAK ICH UŻYWAĆ??
W związku z tym, że phrasal’e są traktowane jak czasowniki to odmieniasz główny czasownik, w zależności w jakim czasie chcesz się wypowiedzieć. Jeśli chodzi o przysłówki i przyimki to pozostaje one w takiej samej formie. Musisz pamiętać, iż czasowniki frazowe występują łącznie lub rozdzielnie. Jeśli mają dopełnienie, może ono występować za lub przed przysłówkiem (przyimkiem).
She puts her sweater on. = She puts on her sweater.
Zaimek stawiasz zawsze przed przysłówkiem (przyimkiem).
She puts it on.
JAK SIĘ ICH SKUTECZNIE UCZYĆ??
Po pierwsze potraktuj je jak zwyczajne słowa i dołącz do swojej listy słówek. Dobrze, aby nie uczyć się długiej listy wyrażeń, bo to zwyczajnie nudne i monotonne, a co za tym idzie mało skuteczne.
Po drugie zawsze ucz się ich w kontekście, dzięki temu zapamiętanie abstrakcyjnego wyrażenia łatwiej zapadnie w pamięć. Wtedy też istnieje duża szansa, że zostanie tam na dłużej i gdy już będziesz chciał użyć danego wyrażenia to rzeczywiście się ono wtedy pojawi.
Po trzecie szczerze odradzam skupianie swojej uwagi tylko na tym aspekcie języka. Poczujesz się przytłoczony ilością i wielością znaczeń. Wszystko zacznie się mieszać i finalnie nie będziesz w stanie użyć choćby jednego z nich. Metoda małych a skutecznych kroków świetnie się tu sprawdzi.
Nie zapomnij oczywiście o regularnych powtórkach (3-5-9-15…rings the bell:), a jeśli nie to koniecznie posłuchaj podcastu #4 – Powtórki, gdzie dokładnie wyjaśniam o co chodzi w tej magicznej sekwencji liczb.
https://www.katarzynapiernikarczyk.pl/podcast
Aby rzeczywiście było skutecznie to nie przesadzaj z powtarzaniem. Naprawdę 10 minut to dobry czas, które na pewno jesteś w stanie znaleźć w ciągu dnia. I nie chodzi o to, aby powtarzać codziennie (powtórzę…3-5-9-15).
Może czytając ten wpis naszła Cię chęć poznania paru phrasali za pomocą autorskiej metody Level Up??
Jeśli tak, to koniecznie posłuchaj podcastów z Wyzwania #7 i #8.
https://www.katarzynapiernikarczyk.pl/podcast
Przygotowałam do nich zestawy na quizlecie, gdzie możesz zrobić powtórki.
Jeśli masz ochotę, to napisz do mnie na adres poniżej, a Ci je udostępnię.
Wiadomo, że osiągamy lepsze rezultaty podczas nauki, gdy ta sprawia nam przyjemność. I tu dochodzimy do sedna sprawy czyli do ...
Czytaj dalej ...Zderzyłam się z przekonaniem zarówno kiedyś sama jako uczeń oraz teraz już po tej drugiej stronie, że błędy to coś ...
Czytaj dalej ...Gdy byłam nastolatką, a i nawet za czasów studiów zdarzyło mi się odpłynąć podczas gry na kompie i nawet zarwać ...
Czytaj dalej ...Wakacyjny czas to dobry moment na totalny reset i naładowanie baterii. Dobrze jest gdzieś się wyrwać choć na parę dni. ...
Czytaj dalej ...© Katarzyna Piernikarczyk – Trener Języka Angielskiego