Wiedza, praktyka , pamieć –  Część 1

Jak pracuję czyli czego się możesz spodziewać na moich zajęciach Vol.1

Po studiach nafaszerowana wiedzą, dumnie rozpoczęłam swoją przygodę z nauczaniem. W połączeniu wiedzy akademickiej, obserwacji, intuicji oraz mojego doświadczenia wypracowałam system pracy, który uważam że jest skuteczny i wyciskający z kursanta to co najlepsze. Oczywiście wspomniany proces nie dobiegł końca, a wręcz przeciwnie ciągle jest upgradowany. Nadmienię, że przed rozpoczęciem współpracy zawsze wypracowuję wspólnie z klientem najbardziej efektywny dla obu stron styl pracy. Tu przedstawiam kręgosłup, który jest punktem odniesienia i na jego podstawie formułowane są szczegóły.

Jedną z metod, która gości na moich zajęciach jest tzw. Flipped learning – nauczanie odwrócone. Stałam się ogromną zwolenniczką tej metody, która polega na tym, że kursant przed zajęciami ma za zadanie zaznajomić się z nowym materiałem (może to być tekst, materiał audio, zagadnienie gramatyczne czy nowe słownictwo) i go przerobić. Już nie od dziś wiadomo, że wiedza nabyta przez własne odkrywanie, dochodzenie do celu, zostaje z nami na dłużej. Ponadto odpowiedzialność za naukę częściowo przerzucona jest na kursanta co buduje zaangażowanie.

Oczywiście podczas spotkań nabyta wiedza jest weryfikowana i omawiana. Następnie to co zostało już przyswojone zostaje wykorzystywane podczas zajęć już w formie praktyki. Dzięki temu jest szansa, aby utrwalić dane zagadnienie, co ułatwia mózgowi 'zapisać dane’ w pamięci długotrwałej…a o to przecież chodzi.

© Katarzyna Piernikarczyk – Trener Języka  Angielskiego