Artykuły, gry, mobile

Gaming in English – gry na telefon

Gdy byłam nastolatką, a i nawet za czasów studiów zdarzyło mi się odpłynąć podczas gry na kompie i nawet zarwać nockę. Stare dobre czasy:) Teraz nie bardzo mam na to czas, ale gdy mogę połączyć relaks z dawką angielskiego to nie mogę odmówić. Tak właśnie dodarłam do apek, które doskonale łączą te dwa aspekty.

Nawet najbardziej wytrwałych kursantów dopada spadek motywacji lub zwyczajne zmęczenie. Gdy już nie masz ochoty na czytanie, słuchanie a bardziej chcesz aby język stał się przekaźnikiem to wejście w gry jest czymś co może okazać się dla Ciebie dobrą alternatywą. Wybór jest dość spory i jeśli chodzi o gry to każdy może znaleźć coś dla siebie. Tu znajdziesz linki do gier na telefon, które bazują na języku.

#1 Jonny Grammar’s word challenge

Jest to apka stworzona przez British Council więc wiadomo, że służy do nauki języka i skupia się na rozwijaniu słownictwa, gramatyki i pisowni. Sam wybierasz na tym chcesz się skupić. Apka jest bardzo rozpudowana jeśli chodzi o wybór tematów oraz stopnia zaawansowania. Gdy już się zdecydujesz na quiz to masz pytania z dwiema opcjami odpowiedzi. Ważne jest by odpowiadać szybko i dobrze. Rozgrywka jest bardzo szybka, a na koniec widzisz podsumowanie z pytaniami i poprawnymi odpowiedziami. Dla zarejestrowanych użytkowników jest dostępna tablica wyników. Dla kogo? Moim zdaniem dla wszystkich. odmierzanie czasu działa stresująco nawet dla najbardziej zaawansowanych. Dużą zaletą jest to, że rozgrywki są kótkie więc może być ciekawym wypełniaczem wolnej chwili.

#2 Scrabble GO

Dla miłośników tradycyjnego scrabble jest to rewelacyjna alternatywa na telefon. Dla mnie osobiście cudowne jest to, że mogę grać w wersji angielskiej, gdyż w domu mam tylko wersję polską. Ponadto możesz grać ze swoimi zajomymi lub obcymi użytkownikami. Dla niewtajemniczonych gra scrabble polega na układaniu słów z dostępnych liter i tworzenie czegoś w rodzaju krzyżówki na planszy. Im bardziej skompliowane słowo tym więcej punktów. Ważne jes też gdzie na planszy umieścisz swój wyraz, bo niektóre pola mają swoje bonusy. Dla kogo? Myślę, że każdy może spróbować, ale na pewno osoba, która ma już dobrą bazę będzie czerpała więcej frajdy z tej gry.

#3 Hidden objects

Takiego typu gier jest mnóstwo i o różnej tematyce. Tą, którą Tobie proponuję ma cztery poziomy trudności i kilka rozgrywek. Gra się na czas i twoim zadaniem jest znaleźć wymieonony przedmiot. Zadanie nie jest łatwe po przedmiotów jest dużo i nawet na poziomie podstawowym można mieć problem z pewnymi rzeczami. Bardzo podoba mi się, że na początku słyszysz i widzisz pisownię przedmiotu, dopiero po paru sekundach pojawia się obok napisu obrazek co ma ułatwić znalezienie odpowiednika. Gdy i to nie pomoże to szukany przedmiot zaczyna migać. Dla kogo? dla każdego i uważaj bo naprawdę wciąga.

#4 4 Pics 1 Word

Ostatnia już apka to coś dla rozwijania połączeń skojarzeniowych z obrazami. Masz 4 obrazki i musisz zgadnąć co one mają ze sobą wspólnego. Na dole ekranu są literki, z których masz za zadanie ułożyć wyraz, który dotyczy wspólnej cechy dla wszystkich obrazków. Mocno wciągająca, ale przyznam że reklamy dają tu popalić i aż się prosi aby wykupić sobie dostęp. Polecam każdemu, bo słowa są naprawdę różne i co ciekawe można dzięki tym obrazkom poznać inne znaczenie danego słowa. A siła obrazu jest ogromna, naprawdę zapada w pamięć.

Na koniec dodam, że z punktu widzenia działania mózgu połączenie przyjemności, kiedy to uwalniają się endorfiny, z aktywizowaniem wiedzy umacnia już istniejące połączenia (czyli nasze skojarzenia), a nawet tworzy nowe. To ekstra bonus, który dzieje się mimochodem.

© Katarzyna Piernikarczyk – Trener Języka  Angielskiego