Artykuły, podcasty, video

Wakacje z angielskim na Twoich zasadach

foto from pixabay.com

Wakacyjny czas to dobry moment na totalny reset i naładowanie baterii. Dobrze jest gdzieś się wyrwać choć na parę dni. Taka zmiana pozwala na nabranie dystansu do życia i wszystkiego co Cię otacza.

Osobiście wakacje kojarzą mi się z zupełnym oderwaniem od „normalności”. Jest to cudowny czas tylko dla mnie i najbliższych. Mogę wtedy dostrzec piękno natury, kontemplować leniwe momenty np. picie aromatycznej kawy na świeżym powietrzu lub zanurzyć się w innym świecie czytając ciekawą książkę. Na tę chwilę to w zupełności by mi wystarczyło:)

Wspomniany reset i nabranie dystansu dobrze robi także nauce i twojemu mózgowi. Ważne jednak, aby nie były zbyt długie, bo wypadasz z rytmu i zwyczajnie zapominasz języka w gębie. Nie jest to zbyt przyjemne, a nawet czasem bywa bolesne, gdy wracasz na zajęcia po wakacjach. Aby tego uniknąć, w dobie dzisiejszych technologii, możesz pozostać w kontakcie z językiem w dość przyjemny sposób i zupełnie na Twoich zasadach. Wystarczy zaaplikować sobie na telefon jedną albo dwie apki, które się Tobie spodobały i zaglądać do nich, gdy najdzie Cię ochota.

Poniżej mam dla Ciebie kilka propozycji, które pozwolą być w kontakcie z językiem, ale bez skupiania się na słownictwie, budowie i konstrukcjach. Tu zaciekawi Cię historia albo poruszany temat. A wszystko podane w formie podcastów, video lub artykułu do poczytania. Czytaj, klikaj i wybieraj…a potem korzystaj:)

#1 newsinlevels.com

Jeśli lubisz wiedzieć co się dzieje ciekawego na świecie to jest to dobra opcja, gdyż artykuły są dość krótkie i uproszczone na trzech poziomach z podanymi najważniejszymi słowami. Dostępna jest na komputerach, jak i jako apka na telefon, darmowa. Przystępny interfejs powoduje, że przyjemnie się korzysta. Dla kogo? pokuszę się o stwierdzenie, że dla każdego. Choć osoby na wyższym poziomie mogą poczuć niedosyt, a totalny początkujący może poczuć się przytłoczony. Musisz wejść i wypróbować.

#2 bbc.com

Ta apka również dla osób, które lubią być na bieżąco z wydarzeniami ze świata. Jest to już regularna strona news’owa więc polecam bardziej zaawansowanym. Dodam jeszcze, że możesz zainstalować apkę na telefonie i jest darmowa.

#3 6 minute English

Tu przygotowałam dla Ciebie link to strony, gdzie możesz znaleźć 6 minutowe podcasty, przygotowane przez BBC Learning English. Podcasty poruszają ciekawe tematy, wystarczy wybrać coś dla siebie, kliknąć i posłuchać. Możesz poszerzyć wiedzę i słownictwo, gdyż podczas każdego podcastu prezenterzy skupiają się na kilku słowach dotyczących omawianego tematu i je dokładnie prezentują w kontekście podczas rozmowy. Dużym atutem jest to, że są krótkie i poza językiem możesz czegoś ciekawego się dowiedzieć. Polecam kursantom na poziomie B1 i wyżej. Można także ściągnąć aplikację BBC Learning English, która między innymi zawiera podcasty. Wszystko darmowe i naprawdę dobrze przygotowane.

#4 TEDEd

To bogate źródło, gdzie znajdziesz bardzo dużo filmów, a do tego są przygotowane pytania ze zrozumienia tematu i możesz wziąć udział w dyskusji. Tematy są przeróżne, aby w pełni skorzystać polecam się zarejestrować i na początek zacząć od newsletterów. Wtedy na Twoją skrzynkę email będą przychodzić najbardziej popularne propozycje do zobaczenia. Ciekawe jest to, że możesz czynnie wziąć udział w dyskusji. Oczywiście jest również apka więc na wakacje jak ulał. Dla kogo?? Dobrze mieć już bazę językową więc poziom B1 będzie odpowiedni.

#5 Voicetube

To miejsce dla każdego, nawet bardzo początkującego kursanta, bo filmy podzielone są na poziomy. Ponadto są tam różne narzędzia, jak napisy, słownik. Wszystkie obejrzane filmy są zapamiętane więc możesz bez problemu wrócić do tematu. Na podstawie twojej aktywności tworzona jest baza słówek, do której masz wgląd a nawet możesz je tam poćwiczyć. Rewelacja.

Trochę tego się uzbierało więc, aby nie przeholować zostawiam Cię z tym i zachęcam do przetestowania ich. Potem wybierz jedną albo dwie, które Cię tak serio porwą. Zainstaluj i używaj. Oczywiście podstawą jest to, że ma to być dla Ciebie przyjemność, w końcu jesteś na wakacjach.

Na koniec dodam, że naprawę warto zafundować sobie takie małe zastrzyki angielskiego, gdyż świetnie działa to na Twój mózg. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Dosłownie bezboleśnie zaczniesz na nowo zajęcia angielskiego. Nie ukrywam, że jest to przyjemność także dla mnie jako trenera angielskiego.

Sprawdzone, potwierdzone, polecam.

© Katarzyna Piernikarczyk – Trener Języka  Angielskiego